Graduate School News

Discoveries: When breathing isn’t so easy

IMG 8159Courtney Petty, a graduate student in the Cell, Molecular, and Developmental Biology theme of the Graduate Biomedical Sciences program, researches new therapeutics that could potentially improve the lives of people living with cystic fibrosis.
Read more ...

Not just a postdoc, not just a soldier

DSC 0919Samir Rana, a postdoctoral fellow from Nepal, has spent the past two years balancing life as a postdoc and as a solder in the U.S. Army Reserve.
Read more ...

Discoveries: Does living longer always equal better?

IMG 8199Leigh Ann Bray is a Ph.D. student in the School of Nursing with a research focus on helping those with cystic fibrosis have a better quality of life.

Read more ...

Upcoming Events

Blazer Spotlights

Hisham Abdelmotilib

Hisham Abdelmotilib

Jacqueline Vo

Jacqueline Vo

Kendra Royston

Kendra Royston

Samir Rana

Samir Rana

Session 1, Room A
Social and Behavioral Sciences

1st Place: Olga Henao Public Health
2nd Place: Levi Ross Health Education/Health Promotion
 
Session 2, Room B
Mathematics and Computer Sciences

1st Place: Xiaqing Wu Computer and Information Sciences
2nd Place: Jean-Paul Kapuya Mathematics
3rd Place: Beum-Seuk Lee Computer and Information Sciences
 
Session 3, Room C
Life Sciences

1st Place: Jeffrey Sfakianos Microbiology
2nd Place: Adam B. Keeton Pathology
3rd Place: Erin Rodgers Cell Biology
 
Session 4, Room D
Life Sciences

1st Place: Pavle Repovic Cell Biology
2nd Place: Zheng Zhang Microbiology
3rd Place: Amanda Isom Foxwell Pharmacology and Toxicology
 
Session 5, Room A
Arts and Humanities

1st Place: Catherine Stevens Art History
2nd Place: Jim Pihakis English
3rd Place: Katrina C. Sokoll English
 
Session 6, Room B
Physical Sciences and Engineering

1st Place: Bhavesh V. Patel Materials Engineering
2nd Place: Rebecca O'Connor Davis Materials Science
3rd Place: Krista Kilpadi Biomedical Engineering
 
Session 7, Room C
Life Sciences

1st Place: Scott L. Deken Neurobiology
2nd Place: Dana Levasseur Biochemistry
3rd Place: Daniel Greene Cell Biology
 
Session 8, Room D
Life Sciences

1st Place: Kumar R. Pandya Biochemistry
2nd Place: Nathan J. Kelly Microbiology
3rd Place: Rafael Garcia-Mata Cell Biology