Hall of Fame

National and International Scholarship Recipients


2015

Ameen Barghi – Rhodes Scholarship
Bliss Chang – Fulbright Scholarship, Research
Bliss Chang – DAAD Graduate Scholarship
Rachael Thompson – U.S. Dept. of State Critical Language Scholarship, Japanese
Sadhvi Batra – Humanity in Action Fellowship, Paris
Corey Cates – National Science Foundation Graduate Research Fellowship Program
Ophelia Johnson – National Science Foundation Graduate Research Fellowship Program
Megan Roegner – National Science Foundation Graduate Research Fellowship Program
Brittney Coleman – UNCF Merck Undergraduate Research Scholarship
Nathan Larinde – UNCF Merck Undergraduate Research Scholarship
Luke McClintock – Goldwater Scholarship
Nicole Rodriguez – Charles Rangel International Affairs Summer Program
Aseel Dib – William Jefferson Clinton Scholarship, Dubai
Rebecca Hyde – William Jefferson Clinton Scholarship, Dubai
Zuzanna Turowska – William Jefferson Clinton Scholarship, Dubai
Anna Joy Rogers – Doris Duke Charitable Foundational International Clinical Research Fellowship
Nate Rogers – Benjamin Kean Travel Fellowship
Elisabeth Jackson – Benjamin Gilman Scholarship, South Korea
Bliss Chang – Golden Key International Honors Society Undergraduate Scholarship
Hriday Bhambhvani – Amgen Scholars, CalTech
Luke McClintock – Dept. of Energy SULI Program, Los Alamos National Laboratory
Brenna Nye – National Science Foundation REU Program, University of Iowa
Lamario Williams – National Institutes of Diabetes and Digestive and Kidney Disease STEP-UP
Guarav Agrawal – Clinton Global Initiative University
Ananya Bandyopadhyay – Clinton Global Initiative University
Sara Liaghati-Mobarhan – Clinton Global Initiative University
Junhi Chang – Clinton Global Initiative University
Taylor Richardson – Clinton Global Initiative University
Jessica Deitzer – Clinton Global Initiative University
Julien Grayer – Clinton Global Initiative University
Megan Webb – Clinton Global Initiative University
Raghu Kasa – Clinton Global Initiative University
Rebecca Massey – Clinton Global Initiative University
Ali Massoud – Clinton Global Initiative University
Andrew Milstead – Clinton Global Initiative University
Nicole Ogle – Clinton Global Initiative University
Shejuti Paul – Clinton Global Initiative University
Rebecca Sylvester – Clinton Global Initiative University
Abdullah Tarawneh – Clinton Global Initiative University
Richard Trieu – Clinton Global Initiative University
Yoonhee Ryder – United States Peace Corps
Yamini Bhat – Teach for America
Adelaide Beckman – Teach for America
Tori Gandy – Teach for America
Adrian Jones – Teach for America

2014

Shejuti Paul – Alpha Lambda Delta Trow Scholarship
Dhruv Patel – Alpha Lambda Delta Warner Moore Graduate Scholarship
Daniel Gilliam – Amgen Scholars Summer Research Program
Camille Turner – Benjamin Gilman Scholarship
Miranda Collier – Clarendon Scholarship - University of Oxford
Leah Berkebile – Clinton Global Initiative University; Critical Languages Scholarship - Morocco, Arabic
Sudhanshu Kaushik – Clinton Global Initiative University
Ali Massoud – Clinton Global Initiative University
Charity Yoonhee Ryder – Clinton Global Initiative University; Critical Languages Scholarship - Korean, South Korea; William Jefferson Clinton Scholarship - American University at Dubai
Forrest Satterfield – Clinton Global Initiative University
Jiabin Shen – Clinton Global Initiative University
Miesha Williams – Clinton Global Initiative University
Rebecca Hyde – Critical Languages Scholarship - Oman, Arabic
Michael Longmire – DAAD-Rise Scholarship
Bliss Chang  Goldwater Scholarship
Ophelia Johnson  Goldwater Scholarship; UNCF Merck Undergraduate Science Research Scholarship
Luke McClintock  Goldwater Scholarship, Honorable Mention
Timothy Fernandez  Howard Hughes Medical Institute Summer Fellow
Noah Hull  National Center for Foreign Animal and Zoonotic Disease Defense
Elizabeth Bevan  National Oceanic and Atmospheric Administration Sea Grant - John Knauss Marine Policy Fellowship
Ranjani Poonzahagan – Parkison's Disesase Fellowship
Jennifer Baldwin  Presidential Management Fellowship
Rachel Hicks  Presidential Management Fellowship
Courtney Rutherford  Udall Scholarship
Quincy Jones – UNCF Merck Undergraduate Science Research Scholarship
Donovan White – UNCF Merck Undergraduate Science Research Scholarship

2013

Ameen Barghi – Goldwater Scholarship ($7,500)
Miranda Collier – Goldwater Scholarship ($7,500)
Maurice Asouzu – UNCF Merck Undergraduate Science Scholarship ($35,000 + $10,000)
Olayode Babatunde – UNCF Merck Undergraduate Science Scholarship ($35,000 + $10,000)
Jarvis Johnson – UNCF Merck Undergraduate Science Scholarship ($35,000 + $10,000)
Leah Berkebile – William Jefferson Clinton Scholarship to the American University in Dubai
Yoonhee Ryder – William Jefferson Clinton Scholarship to the American University in Dubai
Brendan Rice – William Jefferson Clinton Hunger Leadership Award
Meghan Ange – Teach for America
Riley Bowden – Japanese Exchange and Teaching Program (JET)
Ethan Mallick Hossain – Mariah Leonard Alpha Lambda Delta Graduate Fellowship
Raam Venkatesh – Warner Moore Alpha Lambda Delta Graduate Fellowship
Sadhvi Batra – National AIDS Memorial Grove’s Young Leaders Scholarship Program
Rebecca Graber – Benjamin Gilman Scholarship
Alyssa Prock – Benjamin Gilman Scholarship
Qi Li Huang - Benjamin Gilman Scholarship
Rachael Rosales – Phi Kappa Phi Graduate Fellowship ($5000)
Bliss Chang – Beckman Scholar ($19,300)
Roxanne Lockhart – ($19,300)

2012

Joshua Carpenter – Rhodes Scholar (2 x $50,000 = $100,000)
Nicholas Price – Clinton Scholar (± $15,000)
Jessica Bradford – USA Today All-Academic 2nd team
Ebony Hinton – Teach for America
Devin Thorne – Dept of State, Critical Languages Scholarships (China) (± $20,000)
Jacob Ledbetter - Dept of State, Critical Languages Scholarships (South Korea) (± $20,000)
Jacob Ledbetter – William Jefferson Clinton Scholarship to the American University in Dubai
Clelly Johnson - Dept of State, Critical Languages Scholarships (Turkey) (± $20,000)
Amiya Ahmed – Goldwater Scholar ($7,500)
Kenneth Gray – Goldwater Scholar ($7,500)
Caleb Jones – Goldwater Honorable Mention
Ashton Wheeler - UNCF/Merck undergraduate ($35,000 + $10,000)
Anthony Todd - UNCF/Merck undergraduate ($35,000 + $10,000)
Matthew Schultz – NSF GRFP ($41,500)
Kimberly Everett – Boren Fellowship ($30,000)
Jeffrey Montgomery – Lindau Nobel Laureate Meetings (± $10,000)
Qili Huang – Benjamin Gilman International scholarship ($3,000)
Timothy Fernandez – Beckman Scholar ($19,300)
Michael Longmire – Beckman Scholar ($19,300)
Dhruv Patel – Beckman Scholar ($19,300)

2011

Kimberly Everett – Truman scholar ($30,000)
Ingrid Pfau – Jack Kent Cooke (3 x $50,000)
Ethan Mallick Hossain – Goldwater ($7,500)
Timothy Fernandez – Goldwater Honorable Mention
Charlotte Kent – Goldwater Honorable Mention
Helen Lin – Goldwater Honorable Mention
Kristin Olson – Teach for America
Travis Lilley – Teach for America
Phillip Philon – Teach for America
Grace Benton – Dept of State, Critical Languages Scholarship, Jordan ($20,000)
Stacy Ejem – UNCF/Merck undergraduate ($35,000 + $10,000)
Lakeshia Hyndman – UNCF/Merck undergraduate ($35,000 + $10,000)
Krishna Bhatt – Alpha Lambda Delta, Katherine Cooper Cater fellowship    ($3000)
Joseph Olson – DAAD-RISE, Jena, Germany ($3,000)
Atbin Doroodchi – Sigma Xi grant ($500)
Krish Varma – Fulbright ETA (India) ($30,000)
Grace Benton – Fulbright ETA (Jordan) ($30,000)
Jared Peoples – Fulbright ETA (Moldova) ($30,000)
Jessica Winek – NSF GRFP ($41,500)
Matthew Schultz – NSF GRFP Honorable Mention
Jacob Nelson – NSF GRFP Honorable Mention
Ruth McDowell – NSF GRFP Honorable Mention
Christophe Jackson – Ford Foundation Dissertation Fellowship ($21,000)
Kimberly Everett – Pickering Graduate Foreign Affairs Fellowships ($80,000)
Ashley Foster – Benjamin Gilman International Scholarship ($5,000)
Markelle Smith - Benjamin Gilman International Scholarship ($5,000)
Grace Benton – Phi Kappa Phi ($5,000)
Tory Saunders – ALD Stemlet Study Abroad ($1,000)
Ethan Hossain – Institute for Humane Studies
Bradley Watts – Truman national finalist

2010

Aaron Neal – NIH-Oxford-Cambridge Scholar
Logan Talbot – Truman Scholar ($30,000)
Tamara Burleson – Goldwater Scholarship (± $7,500)
Atbin Doroodchi – Goldwater Scholarship (± $7,500)
Shweta Patel - Goldwater Scholarship (± $7,500)
Ayushe Sharma – Alpha Lambda Delta ($5,000)
Jennifer Ghandhi – Alpha Lambda Delta ($5,000)
Pratik Talati – Alpha Lambda Delta ($5,000)
Jennifer Ghandhi – Phi Kappa Phi ($5,000)
Patrick Butler – SMART ($41,000)
Sandhya Kumar – Fulbright ETA (Taiwan)
Adam Smith – Fulbright ETA (Jordan)
Kimberly Everett – Boren (NSEP) undergraduate 1-year scholarship (China)
Elisha Gentle – USA Today All-Academic 3rd team
Andrew Coleman – Knauss Marine Policy Fellowship (National Oceanic and Atmospheric Administration) ($46,000)
Joshua Carpenter – Teach For America
Patty Wang – Teach For America
Jade Delisle – Teach For America
Hernandez Stroud – Teach For America
Jennifer Giles – Teach For America
Grace Benton – Clinton Scholarship, Dubai
Krish Varma – Dept of State, Critical Languages Scholarship, India ($20,000)
Aaron Lamplugh – Dept of Homeland Security STEM scholarship (full tuition for 2 years plus $14,000 x 2)
Ayushe Sharma – Indicorps, India
Elise Ottenfeld – DAAD Young Ambassador
Adam Smith – Gilman Scholarship, Jordan
Ingrid Pfau – Gilman Scholarship, Spain
David Robbins – National Science Foundation Honorable Mention
Matthew Phipps – National Science Foundation Honorable Mention
Pratik Talati – Marshall national finalist
Jennifer Ghandhi – Gates-Cambridge national finalist
Jin Joo Shim – Gates-Cambridge national finalist
Arianna Mohiuddin – Truman national finalist
Sybil Sexton – Knowles Science Teaching national finalist

2009

Christina Ho – Maria Leonard top award, Alpha Lambda Delta ($7,500)
Christina Ho – Phi Kappa Phi Fellowship ($5,000)
Elise Ottenfeld – DAAD-RISE scholarship (± $2,800)
Aaron Neal - Goldwater Scholarship (± $7,500)
Sukhkamal Bhullar – 3rd team, USA Today All-USA College Academic Team
Elisha Gentle – Rotary Multi-year Ambassadorial Scholarship ($15,000)
Adam Smith – Morocco, National Security Language Initiative (US Dept of State) (± $20,000)
Kirby Russell – Jordan, National Security Language Initiative (US Dept of State) (± $20,000)
Cierra Spencer - National Science Foundation Graduate Fellowship ($30,000 + $10,500 + $1,000)
Amanee Salaam - National Science Foundation Graduate Fellowship ($30,000 + $10,500 + $1,000)
Sonja Brooks – National Science Foundation Graduate Fellowship ($30,000 + $10,500 + $1,000)
Jocelyn Gipson -UNCF/Merck Undergraduate Science Research Scholarship ($35,000 + $10,000)
Keith Green, PhD - NASA Space Grant Fellowship ($24,000)
Douglas White, PhD – NASA Space Grant Fellowships ($24,000)
Alexander Vaughn – NASA Space Grant Scholarship ($1,000)
Clayton Kelleher – NASA Space Grant Scholarship ($1,000)
Frank Perkins – NASA Space Grant Scholarship ($1,000)
Anne Marie LeBlanc – Knauss Marine Policy Fellowship (National Oceanic and Atmospheric Administration) ($46,000)
James Oliver - Conference USA, Jim Castañeda Postgraduate Scholarship ($1,000)
James Oliver – NCAA post-graduate scholarship ($7,500)
Pratik Talati – Trow undergraduate scholarship, Alpha Lambda Delta ($1,000)
Ayushe Sharma - Trow undergraduate scholarship, Alpha Lambda Delta ($1,000)
Jennifer Ghandhi -The Institute for Humane Studies x 2 (spring and summer)
Jennifer Ghandhi - REU, Young Policy Studies Centre, Georgia State University
Luke Stannard – an Honorable Mention, Goldwater scholarship
Kelly French – Designated alternate, Ireland - Fulbright scholarship
Joshua Carpenter – regional finalist, Truman Scholarship

2008

Suzanne McCluskey - Alpha Lambda Delta
Sheila Venkatesh - Alpha Lambda Delta
Sara Singhal - Alpha Lambda Delta
Pratik Talati - Alpha Lambda Delta Trow Undergraduate Scholarship
Ayushe Sharma - Alpha Lambda Delta Trow Undergraduate Scholarship
Pratik Talati - DAAD scholarship
Christina Ho – Vietnam, Fulbright Scholarship
Shelton Wright – Chile, Fulbright Scholarship
Pratik Talati - Goldwater Scholarship
Larry Lawal - Goldwater Scholarship
Cierra Spencer - Goldwater Scholarship
Tyndall Testerman - Japan Exchange and Teaching Program (JET)
Elisha Gentle – Jordan, National Security Language Initiative (US Dept of State)
Suzanne McCluskey - Phi Kappa Phi Fellowship
Skye Geerts – Ireland, Rotary Academic Year Ambassadorial Scholarship
Lindsay Swain - Teach for America
Christopher Watson
- Teach for America (plus winner of the AMGEN Fellowship)
Cierra Spencer - UNCF/Merck Undergraduate Science Research Scholarship
Olivia Telle – 3rd team, USA Today All-USA College Academic Team
Valerie Gribben – regional finalist, British Marshall Scholarship
Valerie Gribben – called for a 3-state regional interview, Rhodes Scholarship
Sukhkamal Bhullar – finalist, Rotary Academic Year Ambassadorial Scholarship

2007

Anand Iyer – Maria Leonard top award - Alpha Lambda Delta
Anand Bosnia - Alpha Lambda Delta Trow Undergraduate Scholarship
Sara Singhal - Alpha Lambda Delta Trow Undergraduate Scholarship
Sonja Brooks – DAAD-RISE scholarship
Alan Franks – Australia, Fulbright scholarships
Tarannum Jaleel – Ireland, Fulbright scholarship
Stephanie Hirst – Germany, Fulbright scholarship
Jillian Woodruff – TA, Chile, Fulbright scholarship
Sonja Brooks - Goldwater Scholarship
Christophe Jackson - National Science Foundation Graduate Fellowship
Johnnie Waid - National Science Foundation Graduate Fellowship
Hadiyah-Nicole Green - National Physical Science Consortium
Lisa Bailey – Tunisia, National Security Language Initiative (US Dept of State)
Anand Iyer - Phi Kappa Phi Fellowship
Anand Iyer – Slater Fellow, Phi Kappa Phi Named Fellow
Valerie Gribben - Phi Kappa Phi Literacy Grant
Valerie Gribben – 1st team, USA Today All-USA College Academic Team
Larry Lawal – NASA Space Grant Scolarship
Amy Stevenson – Designated alternate, Taiwan - Fulbright scholarship
Scott Isbell – finalist, British Marshall-Sherfield Fellowship
Regina McConley – Honorable Mention - Ford Foundation
Jessica Record – 1st round finalist, Hertz scholarship
Jessica Record – an Honorable Mention, National Science Foundation Graduate Fellowships
Hadiyah-Nicole Green – an Honorable Mention, National Science Foundation Graduate Fellowship
Johnathan Edmonds – an Honorable Mention, National Science Foundation Graduate Fellowship
Roshan Patel – called for a 3-state regional interview, Rhodes Scholarship
Barand Aksut – finalist, Rotary Academic Year Ambassadorial Scholarship

2006

Brian Cabaniss - Alpha Lambda Delta
Pooja Aggarwal - Alpha Lambda Delta
Rebekah Smith - Alpha Lambda Delta
Grace Jepkemboi Kibirgen - American Association of University Women International Fellowship
Roshan Patel - Fulbright Humanity in Action European Summer Program
Ashley Roach - Goldwater Scholarship
Pooja Aggarwal - Phi Kappa Phi Fellowship
Valerie Gribben – an Honorable Mention, USA Today All-USA College Academic Team
Yin Zhang – an Honorable Mention, Goldwater scholarship
Qin Zhang – an Honorable Mention, Goldwater scholarship
Pooja Aggarwal – called for 3-state regional interview, Rhodes Scholarship
David Shulman – called for 3-state regional interview, Rhodes Scholarship
Christine Feeley - finalist, Rotary Academic Year Ambassadorial Scholarship
Anand Iyer – regional finalist, Truman Scholarship

2005

Sravanya Gavini - Alpha Lambda Delta
Rayna Dyck - Alpha Lambda Delta
Anamaria Santiago - Gates Millenium scholarship
Jessica Record - Goldwater scholarship
Sara Ismail – an Honorable Mention, National Science Foundation Graduate Fellowship
John Pocus – TA, Andorra - Fulbright scholarship
Jessica Record - NASA Space Grant Scholarship
Sravanya Gavini - Phi Kappa Phi Fellowship
Roz Farmer – Germany, Rotary Cultural Scholarship
Sravanya Gavini – national finalist, Paul and Daisy Soros Fellowship