More than 1,200 employees to be honored during annual service awards

Written by 

honor seal STREAMDistinguished Service Professor Bob Hernandez, DrPH, senior associate chair for global health and executive doctoral program director for the Department of Health Services Administration, will be honored March 2 for 45 years of service to UAB. Five others will be honored for 40 years of service — Stephen Barnes, Ph.D., professor of pharmacology and toxicology; Suzanne Oparil, M.D., professor in the Division of Cardiovascular Disease; Marjorie Price, Ph.D., associate professor of philosophy; Camellia Thomas, administrative associate in the Comprehensive Cancer Center; and Thomas “Frank” Wilkinson, network engineer for UAB Telecommunication Services.

They will join 278 employees with more than 20 or more years of service during the annual Service Awards Program luncheon noon March 2 in the Hill Student Center Ballroom. Employees being recognized with five, 10 and 15 years of service this year total 1,224.

Honored 35-year recipients

Fred J. Biasini (Psychology); William J. Britt (Infectious Disease); Erroll C. Cammack (Occupational Health and Safety); Landis B. Manderson II (Enterprise Infrastructure Services); Heather McPherson (Art and Art History); Audrey E. Minter (Sparks Center for Development and Learning Disorders); Ouida Moore-Cain (Preventive Medicine); Denise K. Oelschlager (Anatomic Pathology); Cynthia Owsley (Ophthalmology); Jena L. Reeves (Immunology/Rheumatology); Cathy D. Shelton-Kimbrel (Enrollment Operations); Michael E. Sloane (Psychology); Anne L. Turner-Henson (Nursing Family, Community and Health Systems); Deborah Square Tyson (Call Center)

Honored 30-year recipients

Vera A. Bittner (Cardiovascular Disease); John R. Blake (Hospital Maintenance); Darryl G. Brown (Procurement); R. Patterson Bucy (Laboratory Medicine); Deborah A. Carroll (Accounts Payable); Noel Childers (Pediatric Dentistry); Kevin F. Dybvig (Genetics Research); Charles O. Elson III (Gastroenterology); Kathleen Neary Fix (Gerontology, Geriatrics and Palliative Care); Sandra M. Gay (Comprehensive Cancer Center); Michael W. Gibson (Post Office); Kelli L. Gilpin (Substance Abuse); Yolanda E. Hartman (Otolaryngology); Patricia H. Hicks (Radiation Oncology); Marcus L. Hickson III (Communication Studies); Yolanda J. Hogeland (Transplantation Surgery); Carl A. Houck (Psychiatry); Cassandra B. Hudson (Neonatology); George O. Liber (History); Eddie Luster (UAB Libraries); Sadis Matalon (Anesthesiology); James B. McClintock (Biology); Douglas McLean (Network Services);  John D. Mountz (Immunology/Rheumatology); Henry Panion III (Music); Mary F. Phillips (Accounts Payable); Norman Richardson (Campus Maintenance); Michael S. Saag (Infectious Diseases); Martha P. Veazey (Cardiovascular Disease); Frederic H. Wagner (Infectious Diseases); Stephen A. Watts (Biology); Debora Ann Welch (UAB Libraries);  Roderick W. Wilkins (University Police); Robin R. Willingham (Women’s Pelvic Medicine and Reconstructive Surgery)

Honored 25-year recipients

Alesia Adams (HRM Employee Assistance and Counseling Center); Ronald Ken Adams (OB/GYN); Thomas P. Atkinson (Pediatrics); Katharine Baier (Computer Science); Cathy J. Beadlecomb (UAB Libraries); John R.D. Bennett (Benefits); Alexander Blokh (Mathematics); Derrick W. Brown (Hospital Maintenance); Patricia N. Brown (Maternal and Fetal Medicine); Teresa Y. Brown (Cardiovascular Disease); Vickie D. Brown (Post Office);Kathryn L. Burgio (Gerontology, Geriatrics and Palliative Care); Lisa H. Busby (Surgery); Jacqueline D. Causey (Preventive Medicine); Shirley S. Cosby (Neonatology); Timothy H. Crutchfield (Animal Resources Program); Errica Y. Evans (UAB Libraries); Ona Marie Faye-Petersen (Anatomic Pathology); Subrena J. Felder (Preventive Medicine); Pamela Blake Files (Maternal and FetalMedicine); Karen B. Fowler (Pediatric Infectious Disease); Michael S. Getman (Men’s Soccer); Michael G. Goodwin (Hospital Maintenance); Janatha Stubbs Grant (Maternal and FetalMedicine); Randal E. Gray (Emergency Medicine); Cristy C. Gunter (Office of Senior Facilities Officer); Barton Lucius Guthrie (Neurosurgery); Cheryl R. Hall (Neurology); Edward P. Harris III (Systems and Server Support); Janice H. Hartsell (Huntsville Clinic-Pediatrics); Susan Hughes Heath (Infectious Diseases); Edward W. Hook III (Infectious Diseases); Yolanda Horton(Medicine); Samra M. Hubbard (Cardiovascular/Thoracic Surgery); Susan E. Kelley (O­ffice of Development and Alumni) ;Andrew D. Kennedy (Emergency Medicine); Peter H. King (Neurology); Jane B Lane (Civitan International Research Center); Ran Li (Hematology and Oncology); Yao Li (Pulmonary/Allergy/Critical Care); Perng-Ru Liu (Restorative Sciences); Daniel H. Long (Engineering); Marcy L. Ludorf (Student Affairs); Carolyn L. Maddox (Minority Enhancement); Janice P. Maiden (Infectious Diseases); Willie Martin Jr. (Telecommunications Services); Robert S. Matthews (Epidemiology); Donalyn S. McNeal (Hospital Human Resources); John F. Moore (Clinical Genetics); Margaret E. Morris (Substance Abuse); Stephen A. Moser (Laboratory Medicine); Cherry L. Neely (Maternal and Fetal Medicine); Annia Johnson O’Neal (Family and Community Medicine); Walter Jerry Oakes (Neurosurgery); Ilona E. Overman (Huntsville Clinic-Pediatrics); Ada Myriam Peralta-Carcelen (Pediatrics); Alan K. Percy (Neurology); Vivien A .Phillips (Genetics); Vicky L. Poss (Pediatric Hematology/Oncology); Valencia M. Pruitt (Maternal and Fetal Medicine); Merrie H. Ramp (Dentistry); Vishnu V. B. Reddy (Laboratory Medicine); LaShan Y. Robinson (Payroll Services); Loring W. Rue III (General Surgical Trauma Section); Georgia M. Smith (Building Services); Phillip Doyle Smith (Gastroenterology); Debra J. Snider (Controller’s O­ffice);Sedric L. Steele (Facilities Quality Assurance and Compliance); Tanji P. Stephens (Neurology); Jonathan J. Stewart (Pathology); Mary Ann Sullivan (Hospital Maintenance); Li Ping Tang (Pulmonary, Allergy and Critical Care Medicine); Michele Thornton (Alys Stephens Center, RET); Yogesh K. Vohra (Physics); David H. Walton (Medicine); Casey T. Weaver (Anatomic Pathology); Janet Diane Wilson (Urology); Jennifer B. Wilson (Medicine); Mary E. Wilson (UAB Libraries); John Robert Winters (Dentistry); Shana Warren Witte (University Relations);  Erik Scott Young (Anatomic Pathology); Mary Ellen Zvanut (Physics)

Honored 20-year recipients

Terrance Aydt (Campus Maintenance); Richard W. Bennett (Public Health Student and Academic A­ffairs); David W. Bernard (Pediatric Emergency Medicine); Maria N. Bird (Dentistry); Phillip Bivens (Office of Student A­ffairs); Angelia R. Bowdre (Hematology and Oncology); Traci M. Bratton (Public Relations); Kirsten N. Burdick (Office of the President); Robert L. Burton (Pulmonary, Allergy and Critical Care Medicine); Donna B. Campbell (Women’s Pelvic Medicine and Reconstructive Surgery); Melissa Foley Chimento (Institutional Cores); Stephen Craig Collum (Surgery); Dale G. Conner (Campus Maintenance); Daniel S. Connor (Engineering and Innovative Tech Develop); Felicia R. Cooper (OB/GYN); Phillip Eugene Cotton (Collat School of Business); Brenda L. Cox (Conflict of Interest Review Board); Dayle Craig (Comprehensive Cancer Center); Darryl B. Crider (Campus Maintenance); Jerry Keith Crowe (Campus Maintenance); Monica L. Culpepper-Stuart (Women’s Reproductive Healthcare); Yu Ling Dai (Epidemiology); Yolanda D. Davis (Building Services); Deborah L. Della Manna (Radiation Oncology); Renee Ann Desmond (Preventive Medicine); Fredia Fuller Dillard (HRM Organizational Learning and Development); Donna L. Dixon (Neurosurgery); Bernice Dunklin (Radiology); Audrey Michelle East (Preventive Medicine); Kristi M. Eatmon (Surgery); Jonathan R. Edge (UAB Libraries); Mary H. Elkins (Immunology/Rheumatology); Craig A. Elmets (Dermatology); Vladimir G. Fast (Biomedical Engineering);Amy D. Finch (Neurosurgery); Andra R. Frost (Anatomic Pathology); Robert L. Frost (Engineering and Innovative Tech Develop); Paula H. Garman (SPH Finance and Administration); Alice R. Goepfert (Maternal and Fetal Medicine); Paul A. Goepfert (Infectious Diseases); Shawn Gosha (Substance Abuse); Barbara Gower (Nutrition Sciences);  John H. Grant III (Plastic Surgery); William D Gunselman (Hospital Maintenance); Parnell L. Guyton (University Police); Keith Y. Hayden (Animal Resources); Ramona Hart Hicks (School of Medicine Montgomery); Timothy Higgins (Post Office); Xianzhen Hu (Neurology); David R. Ingram (Pediatrics); Jeff­ S. James (Family and Community Medicine); Kelvin James (Campus Maintenance); Orlando F. Johnson (Hospital Maintenance); Tyra Johnson-Pirtle (Family and Community Medicine); Jeffrey C. Jordan (Enterprise Applications); D.G. Joseph (Foreign Languages); David L. Julks Jr. (Animal Resources); Clifton E. Kew II (Nephrology); Richard L. Kirkman (Urology); Gerald L. Kitchen (Substance Abuse); Christopher A. Klug (Microbiology); Cynthia D. Lewis (Optometry); Jennifer M. Long (UAB Libraries); Henry T. Lowery (Engineering and Innovative Tech Develop); Robin J. Lucas (Cardiovascular Disease); Thomas P. Lynch (Anesthesiology); Shelia H. Martin (Maternal and Fetal Medicine); Mischell S. Massey (Engineering); F. Stanford Massie Jr (Internal Medicine); Casondra L. Matthews (Pulmonary, Allergy and Critical Care Medicine); Raquel B. Mazer (Dentistry); Janice McClinton (Facilities Planning and Design); Tara Elena McNair (Pediatric Neonatology); Theresa Marie Miranda (Surgery); Emily Ann Mixon (Pediatric Infectious Disease); Ashley Moellinger (Cardiovascular/Thoracic Surgery); Thomas N. Morgan (Surgery); Suzanne P. Muir (Substance Abuse); Tracey G. Myrick (Comprehensive Cancer Center); Kara G. Newton (Medicine); DeBorrah J. Noland (Sponsored Programs); Patsy G. Oliver (Pulmonary, Allergy and Critical Care Medicine); Fernando Ovalle (Endocrinology, Diabetes and Metabolism); Ning Peng (Pulmonary, Allergy and Critical Care Medicine); Larisa Pereboeva (Hematology and Oncology); Robert M. Petri (Nutrition Sciences); Elvis L. Pettway (Hospital Maintenance); Maureen L. Pezzementi (Dentistry); Dana L. Pharo (Alys Stephens Center, RET); Tina N. Phillips (Education); Chandrika J. Piyathilake (Nutrition Sciences); Benjamin B. Popwell (Print Plant); Jannette Rainey (STEM Education Center); David S. Rayborn (Physical Security); Amanda R. Riccio (Energy Management); Marti Rice (Nursing Family, Community and Health Systems); Jean D. Robinson (Neurosurgery); Richard Scott Rosenthal (Endocrinology, Diabetes and Metabolism); Kelly L. Ross-Davis (Infectious Diseases); Thomas M. Ryan (Biochemistry and Molecular Genetics); Victor M. Sargent (Hospital Maintenance); Lisa M. Schwiebert (Graduate School); Bingdong Sha (Cell, Developmental and Integrative Biology); James A. Sims (Trauma Communications); Kristina R. Sinclair (Microbiology)

 

SAFETY RESOURCES

Emergency: Dial 911
Blazer Express Routes

Blazer Express Safety Escort: 205-934-8772

Help Phones
Crime alerts
UAB Police Non-Emergency: 205-934-4434
Rave Guardian Security App