Through our Hall of Fame in ESL Teacher Education, we congratulate the many UAB students and alumni who have earned awards, honors, and distinctions. However, in order to make sure that our ESL Hall of Fame includes all award winners, we need everyone's help. We look forward to hearing from you about any other award-winning UAB students and alumni so that their names can also be added to our Hall of Fame.
Dr. Susan Spezzini, Program Director and Professor of English Learner Education.

Hannah Rodgers
Hannah Rodgers, UAB alumna and ESL Teacher at Pelham Middle School in Pelham, Alabama, participated in the National Education Association Foundation's Global Learning Fellowship program in 2018. The fellowship included a full year of professional development focused on global education, a workshop in Washington, DC, and a 9-day international field study in South Africa. Hannah is pictured here visiting Table Mountain in Capetown, South Africa.


Sarah Hicks
Sarah Hicks, UAB alumna and ESL Teacher at Thompson Middle School in Alabaster, Alabama, was one of 35 educators from the United States and Canada to be selected for the 10th annual class of National Geographic Grosvenor Teacher Fellows in 2016. The Grosvenor Teacher Fellow Program gives K-12 classroom teachers the opportunity to foster excellence in geographic education. Exemplary educators like Sarah Hicks are recognized for their commitment to geographic education and given the opportunity to travel aboard the Lindblad-National Geographic fleet, giving educators the chance to enhance their geographic knowledge with hands-on field experience and bring that knowledge back to their classrooms and local communities.


 

UAB Awards


UAB SCHOOL OF EDUCATION AWARDS - ESL GRADUATE PROGRAM OUTSTANDING STUDENTS AND ALUMNI

2020 Honors Student Courtney Glenon Hanceville
  Outstanding Educational Specialist Emily Day Gadsden City Schools
  Outstanding Master's Anna Suthoff Opelika City Schools
  Outstanding Alternative Master's Christy Iwuaba Birmingham City Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Lantong Huang China
  Outstanding Alumna Julie Caine Shelby County Schools
  Outstanding Service Heath Grimes Superintendent, Russellville City
       
2019 Honors Student Yuehui Hwang China (INTO Pathways)
  Outstanding Educational Specialist Emily Blackstock Homewood City Schools
  Outstanding Master's Kaitlyn Allen Birmingham City Schools
  Outstanding Alternative Master's Diana Hilton Gadsden City Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Courtney Jeffries UAB (Passport office)
  Outstanding Alumna Hannah Rodgers Pelham City Schools
  Outstanding Service Lorrie Bowman Attala City Schools
       
2018 Honors Student Candace Cooper  Jasper City Schools 
  Outstanding Educational Specialist Melinda Harrison UAB English Dept.
  Outstanding Master's B. DeAnna Logan Jefferson County Schools
  Outstanding Alternative Master's Donna Hall Tarrant City Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Brian Rice Peace Corps, Ecuador
  Outstanding Alumna Julie Paul UAB Project IMPACT-PD
  Outstanding Service Rebecca Oxford UAB (also UA and U/Maryland-CP)
       
2017 Honors Student Gonul Uguralp Istanbul, Turkey
  Outstanding Educational Specialist Melissa Hawkins INTO UAB English Language Programs
  Outstanding Master's Lauren Craddock  Tuscaloosa
  Outstanding Alternative Master's Tanya Hiers Jefferson County Schools 
  Outstanding Master's Non-Certification  Josephine Cox  INTO UAB English Language Programs 
  Outstanding Alumna Marcia Farabee Etowah County Schools
  Outstanding Service  Lari Valtierra  Jefferson County Schools 
2016 Honors Student Monica Cantwell INTO UAB English Language Programs
  Outstanding Educational Specialist Holly Blain Eufala City Schools
  Outstanding Master's Gwendolyn Ramos Enterprise City Schools
  Outstanding Alternative Master's Elizabeth House Decatur City Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Stephen Rowlett The Literacy Council of Central Alabama
  Outstanding Alumna Ann Marie Batista Huntsville City Schools
  Outstanding Service Dely Roberts ALSDE Federal Programs Title III - ELL
       
2015  Honors Student Sarah Frisbie  ELLI - Samford University 
  Outstanding Master's Vann Edge Etowah County Schools
  Outstanding Alternative Master's Devin Melton Bessemer City Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Megan Gilliland English Language Institute - UAB
  Outstanding Alumna Maggie Jensen  Vestavia City Schools
  Outstanding Service Julia Austin  UAB (retired) 
2014 Honors Student Monte Erwin ELLI - Samford University
  Outstanding Educational Specialist Holly Hubbard Etowah County Schools
  Outstanding Master's Daphne Kennedy Jasper City Schools
  Outstanding Alternative Master's Susie DuBois Birmingham City Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Neva Garner UAB research
  Outstanding Alumna Sandi Prater  ELLI - Samford University
  Outstanding Service Kathy Nichol Baldwin County Schools
       
2013 Honors Student Nancy Blanco Lee County Schools
  Outstanding Master's Chad Strawn Etowah County Schools
  Outstanding Alternative Master's Virginia Crittenden Birmingham City Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Oscar Garcia Tepic, Nayarit, Mexico
  Outstanding Alumna Kelly Hill Shelby County Schools
  Outstanding Service Cindy Hunt Decatur City Schools
2012 Honors Student Christa Hill Etowah County Schools
  Outstanding Master's Tammy Davis Enterprise City Schools
  Outstanding Alternative Master's Frankie Perez Shelby County Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Linda DeRocher The Literacy Council, Birmingham
  Outstanding Alumna Mary Earley Shelby County Schools
       
2011 Outstanding Master's Candace Hatcher Huntsville City Schools
  Outstanding Alternative Master's Rhonda Gregg Shelby County Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Sherine Wahba UAB ELCI
  Outstanding Alumna Jenny Duckworth Mercer University, Atlanta
       
2010 Outstanding Master's Karen Hill Shelby County Schools
  Outstanding Alternative Master's  Tyler Bryant Birmingham City Schools 
  Outstanding Master's Non-Certification Lucy Dingledy Jefferson State Community College
  Outstanding Alumna Jennifer Williams Dekalb County Schools
2009 Outstanding Master's Monica Coe  Walker County Schools
  Outstanding Alternative Master's Marie Sandoval  Shelby County Schools 
  Outstanding Master's Non-Certification  Margariette Hoomes  UAB Graduate School
  Outstanding Alumna Karen Snyder  Auburn City Schools
       
2008 Outstanding Master's Esther P. Cunill Jefferson County Schools
  Outstanding Alternative Master's Abby Becker Homewood City Schools
  Outstanding Master's Non-Certification Bryan Lowry UAB ELCI
  Outstanding Alumna Cindy Cox Shelby County Schools
       
2007 Outstanding Master's Sevim Whitaker Hoover City Schools
  Outstanding Alternative Master's  Cheryl Jones Shelby County Schools 
  Outstanding Alumna Judy Wright Calhoun County Schools 
       
2006 Outstanding Master's  Jan Renfro  Shelby County Schools 
  Outstanding Alternative Master's Naomi Abe Shelby County Schools
  Outstanding Alumna Anne Betbeze Birmingham City Schools
2005 Outstanding Master's Shay Stewart Baldwin County Schools
  Outstanding Alternative Master's Jennifer Greer Shelby County Schools
  Outstanding Alumna Alice Owens  Alexander City Schools 


ALSDE EL Specialist


EL SPECIALISTS FOR ALABAMA STATE DEPARTMENT OF EDUCATION

2020 Cheryl Michelle Lee Education/EL Specialist
  Mayte Cotton Montgomery Public Schools
  Rebecca Padin Birmingham City Schools
  Susan Penton Geneva County Schools
  Robin Stutts Madison City Schools
     
2019 Cheryl Michelle Lee Education/EL Specialist
  Mayte Cotton Montgomery Public Schools
  Susan Penton Geneva County Schools
  Robin Stutts Madison City Schools
  Krista Whatley Bessemer City Schools
     
2018 Cheryl Michelle Lee Education/EL Specialist
  Debbie Baeder Madison City Schools
  Mayte Cotton Montgomery Public Schools
  Susan Penton Geneva County Schools
  Robin Stutts Madison City Schools
  Krista Whatley Bessemer City Schools
     
2017 Cheryl Michelle Lee Education/EL Specialist
  Debbie Baeder  Madison City Schools 
  Mayte Cotton Montgomery Public Schools
  Susan Penton Geneva County Schools
  Robin Stutts Madison City Schools
  Krista Whatley Bessemer City Schools
     
2016 Debbie Baeder Madison City Schools
  Cheryl Michele Lee Birmingham City Schools
  Susan Penton Geneva County Schools
  Robin Stutts Madison City Schools
  Krista Whatley Bessemer City Schools
     
2015 Cheryl Michele Lee Birmingham City Schools
  Debbie Baeder Madison City Schools
  Robin Stutts Madison City Schools
  Krista Whatley Bessemer City Schools
     
2014 Cheryl Michele Lee Birmingham City Schools
  Debbie Baeder Madison City Schools
  Krista Whatley Bessemer City Schools
     
2013 Meko Venegas Oxford City Schools
  Krista Whatley Bessemer City Schools
  Sevim Whitaker Hoover City Schools
     
2012 Meko Venegas Oxford City Schools
  Sevim Whitaker Hoover City Schools
     
2011 Kim Mattox Oxford City Schools
  Sevim Whitaker Hoover City Schools
     
2010 Linda Harris Baldwin County Schools
  Kim Mattox Oxford City Schools
  Sevim Whitaker Hoover City Schools
     
2009 Cindy Hunt Decatur City Schools


Other


OTHER AWARDS AND HONORS

US Department of State Fulbright Teachers for Global Classrooms travel grant
2018 Abby Becker ESL Teacher Hall-Kent Elementary (Homewood City)
       
National Education Association Global Learning Fellowship
2018 M. Hannah Rodgers ESL Teacher Pelham Park Middle School
       
National Geographic Grosvenor Teacher Fellow
2016 Sarah Hicks ESL Teacher Thompson Middle (Shelby County)
       
Motivating Woman's Award, Birmingham International Center
2014 Georgia Miller ESL Teacher Homewood Middle (Homewood City)
       
Nominee for Alabama Teacher Hall of Fame (awarded by Jacksonville State University)
2014 Danelle Cash French Teacher Hoover High (Hoover City)
2008 Sevim Whitaker ESL Teacher Rocky Ridge Elementary (Hoover City)
       
US Department of State English Language Fellow
2010 Carey Chappell ESL Teacher Shelton State Community College
     
Outstanding New Teacher of the Year
2011 Darcie Miller ESL Teacher Austin High (Decatur City)
2010  Darcie Bouvier ESL Teacher Austin High (Decatur City)
       
Support Staff of the Year
2010 Frankie Perez ESL Bilingual Aide Thompson High (Shelby County)
       
Rotary Club Teacher of the Year
2009 Anne Betbeze  ESL Teacher EPIC Elementary (Birmingham City)
  Tyler Bryant ESL Teacher  Glen Iris Elementary (Birmingham City) 
2002  Jenny Harvey ESL Teacher Homewood High (Homewood City)
       
Center for Urban Education, Advanced Studies Scholarship
2010 Cindy Ponder  ESL Teacher Kermit Johnson Elementary (Jefferson County)